zdrava-detoxikacia

Detoxikácia organizmu – fakty, ktoré musíte vedieť!

Keď si zadáte do Google výraz detoxikácia tela, zobrazia sa vám aj podobné výrazy, ktoré vyhľadávajú ostatní užívatelia. V tomto konkrétnom prípade môžete objaviť aj výrazy ako:

  • detoxikácia organizmu recepty
  • detoxikácia hrubého čreva
  • detoxikácia pečene
  • očista tela
  • detoxikácia tela postup
  • detoxikácia organizmu ako na to
  • detoxikačná kúra

Keď sa nad tým zamyslíme hlbšie, tieto najvyhľadávanejšie výrazy napovedia aj to, čo ľudia všeobecne o detoxikácii vedia a čo konkrétne ich zaujíma. Najvyhľadávanejšia téma je postup – ako detoxikovať svoje telo. Skôr ako sa k odpovedi na túto otázku dostaneme, je potrebné uviesť fakty – čo je detoxikácia tela a ako prebieha. Je to presne také isté, ako by sme sa pokúšali piecť chlieb od konca. Nemožno zmeniť základný postup! Najskôr musíme cesto vyrobiť z ingrediencií, nechať ho vykysnúť a až potom upiecť. Naopak to jednoducho nejde a pri detoxikácií musíme v prvom rade vedieť, čo to vlastne je a ako v organizme prebieha.

Tekutý vitamín C

Čo teda máme pod pojmom detoxikácia organizmu na mysli?

Pod týmto pojmom sa skrýva zložitý súbor procesov, ktoré zbavujú naše telo škodlivých látok, ktoré v tele vznikli prirodzene alebo sa do tela dostali z vonkajšieho prostredia. Sú to odpady, ktoré nám škodia a pri nahromadení môžu spôsobovať značné zdravotné riziko.

Vo svojej podstate je detoxikácia súčasťou metabolizmu tela. Ako hlavný detoxikačný orgán pôsobí pečeň. Účinne napomáhajú detoxikácii tela aj žlč, ktorou sa vyplavujú niektoré látky a obličky, ktoré vylučujú metabolické zvyšky – a teda aj “spracované toxíny”.

Musíme teda zdôrazniť, že detoxikácia organizmu je prirodzená funkcia tela, ktorá prebieha v pečeni neustále a to v dvoch hlavných fázach:
I. fáza : premena toxínov pomocou enzýmov na reaktívne látky
II. fáza: premena produktov I. fázy na zlúčeniny rozpustné vo vode

V oboch fázach premeny toxínov sa uplatňujú enzýmy a spolupôsobiace látky – kofaktory. Takto “zneškodnené” toxíny sú následne vylučované z tela von.

detoxikácia

Detoxikácia organizmu je prirodzená, ale nutná očista tela

Je tiež pevnou súčasťou zdravého životného štýlu. Tak ako si nevieme predstaviť náš deň bez každodennej základnej hygieny tela ako napríklad umývanie rúk, sprchovanie … náš organizmus by bez detoxikácie dlho nevydržal. Detoxikácia je jedna zo základných funkcií tela, ktorá prebieha bez toho, aby sme si ju uvedomovali.

Žiaľ, žijeme v dnešnom svete, ktorý je taký aký je. A zmeniť ho zo dňa na deň nedokážeme, rovnako ako to nedokáže jednotlivec. Hoci môžeme mnoho v našom živote zmeniť k lepšiemu, nemôžeme napríklad ovplyvniť aký vzduch dýchame. Náš život je jednoducho povedané zaplavený chemikáliami, ktoré sú všade. Vo vzduchu, vode, pôde i v potravinách. Už v osemdesiatych rokoch rozsiahle analýzy preukázali, že toxíny a ich reziduá (pozostatky) sú široko rozšírené vo všeobecnej populácii. Dokonca také toxíny ako styrén, dichlórbenzén, xylén či dioxín OCDD boli nájdené v 100% analyzovaných vzoriek tukového tkaniva.

Podporu detoxikácie organizmu jednoducho potrebuje každý z nás!

detox1Aké výhody poskytuje detoxikácia a dôkladná očista tela?

Základnou funkciou detoxikácie tela je zbavenie sa toxínov. Očista organizmu patrí medzi preventívne opatrenia pre vznik mnohých chronických chorôb. Akumulácia toxínov v tele môže viesť k množstvu metabolických a systémových zmien v organizme, ktoré môžu priamo podporiť vznik chorobných stavov. Najviac sú ovplyvnené imunitný, neurologický a endokrinný systém.

K prejavom negatívnych vplyvov nedostatočnej detoxikácie organizmu patria zmeny nálady, libida, zníženie kognitívnych funkcií, teda schopnosti spracovávať informácie, získavať poznatky, schopnosti vnímania, pozornosti a pamäte. K vážnejším prejavom patria rôzne poruchy imunity, astma, alergie, neurologické ochorenia, reprodukčné problémy či vznik rakoviny.

Keď je telo čisté, funguje oveľa lepšie, čo má priamy vplyv aj na kvalitu nášho života. Obnovenie rovnováhy systémov nášho tela má blahodárne účinky od dobrej nálady, cez lepšiu psychickú a emocionálnu stabilitu až po silnú imunitu.

Žiť v súlade s prírodou, zdravo a ekologicky je staronový trend. Nie je nový, ale v podobe dnešného chápania nie je ani starý. Hoci sme si zvykli na pohodlný spôsob života, kedy každodenné životné potreby ako plný tanier na stole či suchá pohodlná posteľ sú pre nás samozrejmosťou, stále častejšie sa snažíme nájsť harmóniu prírody a zdravia.

detoxikacia-tela

Toxínom neunikne žiadny človek na Zemi

Zlou správou je, že sa môžeme akokoľvek snažiť, znečistenému životnému prostrediu a toxínom neunikneme, ani keby sme žili v “panenskom” pralese niekde v neobjavenej oblasti Zeme. Dnešné zamorenie celej našej planéty nadobudlo globálne – obrovské, neželané rozmery!

Ľudský organizmus je vystavený množstvu chemických látok, s ktorými sa musí svojim spôsobom vysporiadať. Nejde len o toxíny v zmysle slova – jedy, ktoré nás dokážu otráviť. Takzvané xenobiotiká sú definované ako všetky chemické látky, ktoré sa dostávajú do nášho tela a sú jeho neprirodzenou súčasťou a často môžu na naše telo pôsobiť toxicky. Hovoríme o rôznych umelých zložkách v moderných potravinách, o pozostatkoch agrochemikálíí vo všetkých poľnohospodárskych produktoch, o smogu vo vzduchu, o ťažkých kovoch a rozpúšťadlách, ktoré nás obklopujú vonku i doma. Znečistený je vzduch, voda i potrava – všade okolo nás a toxíny na nás každodenne a opakovane pôsobia.

Tekutý vitamín C

Mnohé prieskumy mapujúce výskyt toxických látok vo všeobecnej populácii prinášajú alarmujúce výsledky. Jedným z najznámejších je rozsiahly prieskum U.S. Environmental Protection Agency, podľa ktorého existuje mnoho toxínov, ktoré vykazovali výskyt v 100% analyzovaných vzoriek. Jednou zo skupiny týchto látok sú napríklad dioxíny, ktoré sú schopné zamoriť aj materské mlieko a ohrozujú vývoj plodu v tele matky. Aj preto je zdravý spôsob života čoraz častejšie spájaný s detoxikáciou tela a jej prirodzenou podporou. Detoxikácia sa týka každého z nás a musíte si uvedomiť jej potrebu.

Aká je zdravá detoxikačná kúra?

Detoxikačná kúra je obdobie, kedy našu pozornosť zacielime na očistu tela. Existujú rôzne detoxikačné kúry, niektoré krátke, iné dlhé. Spoločné majú však jedno, podporiť telo vo vylúčení čo najviac toxínov z tela.

Očista organizmu má vplyvom priamej detoxikácie tela mnoho pozitívnych výhod. Rôzne systémy nášho tela sa naštartujú na optimálny výkon, zladia sa do rovnováhy a telo funguje oveľa lepšie. Cítime sa plní elánu, energie a prekypujeme zdravím.

detoxikačná kúra

Výhody jarnej detoxikácie organizmu:

– pomáha odstraňovať odpadové látky a toxíny z tela

– môže prispieť k zlepšeniu trávenia a vstrebávaniu živín

– môže zlepšiť rôzne funkcie tela

– zvyšuje pocit pohody

– zlepšuje pozornosť

– celkovo podporuje zdravie

Na čom postaviť svoju detoxikačnú kúru?

Dr. Hugo Rodier z Inštitútu pre funkčnú medicínu a autor učebnice funkčnej medicíny odporúča detoxikáciu 2 – 4 krát do roka, pričom by sme sa mali neustále vyhýbať zdrojom ďalších toxínov.

– Mali by sme úplne vylúčiť umelé chemické látky, vrátane farbív, dochucovadiel a konzervantov.

– Mali by sme sa čo najviac vyhýbať liekom, antibiotikám, či hormonálnym prípravkom.

– Maximálne obmedziť pobyt v znečistenom prostredí – to zahŕňa všetky zložky prostredia ako vzduch, voda, pesticídy v okolí…

– Obmedziť chemikálie v domácnostiach ako sú čistiace prostriedky, osviežovače vzduchu, bielidlá, čpavok….
Mali by sme dôkladne vyberať výrobky pre osobnú starostlivosť. Nebezpečné látky sú často prítomné v niektorých krémoch, make-upe, lakoch na nechty, šampónoch, dezodorantoch, sprejoch, ústnych vodách…

Výživa počas detoxikačnej kúry

Niektoré potraviny svojím zložením a účinkom môžu prirodzene podporiť detoxikačné procesy. Nové stravovacie návyky je vhodné zaradiť do bežného životného štýlu. Dostatok vody je podmienkou nielen detoxikácie, ale aj ďalších funkcií tela. Do jedálnička by sme mali zaradiť čo najviac:

– Čerstvá zelenina a ovocie – pravidelne by sme mali konzumovať doporučené denné dávky čerstvého ovocia a zeleniny, z pohľadu podpory detoxikácie sú odporúčané brokolica, kapusta, kel, cibuľa, cesnak, paradajky zeler, artičoky, olivy, jahody, hrozno, melón, čerešne či višne
– Vlákniny v podobe celozrnných potravín
– Orechy a strukoviny
– Chudé mäso a vajcia
– Bylinky a koreniny, odporúčané sú napríklad púpavové listy, lopúch, zelený čaj, rozmarín, kurkuma, riasy, či koreň sladkého drievka
– Probiotiká – pomáhajú udržiavať zdravú črevnú mikroflóru a predchádzať tvorbe odpadových látok, vrátane toxínov z činnosti nepriaznivého zloženia črevnej mikroflóry
– Dostatok živín ako antioxidanty, vitamíny skupiny B
– Veľa čistej vody

Ako detoxikovať zdravo a prirodzene

Keď si uvedomíme, ako celý proces detoxikácie nášho tela prebieha – zistíme, že naše telo v tomto smere potrebuje dve hlavné zložky: enzýmy a pomocné látky.

detoxikacia-organizmuDetoxikácia tela – hlavní hráči prvej línie

Pričom, enzýmy sú vlastné produkty tela. Sú to bielkovinové látky a naše telo potrebuje na ich výrobu základné stavebné látky – aminokyseliny. Tieto enzýmy sú schopné obnovy – a ich množstvo musí byť v ideálnom prípade schopné pokryť všetky reakcie detoxikácie pre zneškodnenie toxínov v tele.

Do II. fázy detoxikácie vstupujú ďalšie enzýmy a rôzne pomocné látky, ktoré “asistujú” pri premene toxických látok na vo vode rozpustné látky (pomocou ktorých sú následne pôvodné toxíny vylúčené z tela von). Do skupiny týchto detoxikačne podporných látok patria rôzne živiny, antioxidanty, minerálne látky, vitamíny…. ktoré ovplyvňujú nielen samotné reakcie II. fázy detoxikácie ale i produkciu detoxikačných enzýmov nevyhnutných v I. fáze detoxikácie.

Ako detoxikovať zdravo?

V tejto spojitosti vychádza prirodzená rovnica pre zdravú podporu detoxikácie tela: dostatok enzýmov pôsobiacich v detoxikácii + dostatok pomocných látok = lepšia detoxikácia tela. Zjednodušene: kvalitná výživa = efektívnejšia detoxikácia tela, ktorá je prirodzenou funkciou organizmu.

Zloženie našej stravy z pohľadu množstva látok podporujúcich detoxikáciu je preto jednou z hlavných možností, ako podporiť telo, aby mohlo detoxikovať. Dostatočná výživa bohatá na ovocie a zeleninu predchádza vyčerpaniu kofaktorov a detoxikačných enzýmov. Zároveň dodáva do tela dostatok pomocných látok tak, aby druhá fáza detoxikácie prebiehala bezprostredne po prvej fáze.

Okrem toho dostatok antioxidantov v zdravej výžive pomáha aj vychytaniu reaktívnych medziproduktov procesu detoxikácie. Tým sa zároveň minimalizujú škodlivé vplyvy toxínov a reaktívnych látok v tele po dobu, kým sa vylúčia z tela von. V konečnom konštatovaní môžeme povedať, že výživa značne ovplyvňuje naše vnútorné prostredie i všetky procesy, ktoré v našom tele prebiehajú.

Tekutý vitamín C

 


Zdroje:

Environmental Medicine, Part1: The Human burden of environmental toxins and their common health effects, by Walter J. Crinnion, ND
http://sk.wikipedia.org/wiki/Kognit%C3%ADvna_psychol%C3%B3gia

http://www.mindbodygreen.com/0-8404/top-10-reasons-to-detox-when-you-do-it-right.html
http://www.naturessunshine.com/blog/post/Cleanse-and-detox-Now-and-Forever.aspx
Detoxification 101 by Dr. Hugo Rodier, Sunshine Horizons, Jan. 2008. The Textbook of Functional Medicine 2005, 2006, The Institute for http://www.naturessunshine.com/blog/post/Cleanse-and-detox-Now-and-Forever.aspx#sthash.yDf2lnfQ.dpuf

Foto:

Obrázok so zvolením phasinphoto dostupný na FreeDigitalPhotos.net
Obrázok s povolením phasinphoto dostupný na FreeDigitalPhotos.net
Obrázok so zvolením phasinphoto dostupný na FreeDigitalPhotos.net
Obrázok s povolením phasinphoto dostupný na FreeDigitalPhotos.net
Obrázok s povolením Mister GC dostupný na FreeDigitalPhotos.net
Obrázok so zvolením phasinphoto dostupný na FreeDigitalPhotos.net

Môže Vás zaujímať

detoxikačná kúra

Aká je zdravá detoxikačná kúra?

Detoxikačná kúra je obdobie, kedy našu pozornosť zacielime na očistu tela. Existujú rôzne detoxikačné kúry, ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*